Türk Sineması Görsel Hafıza Projesi 6. DVD
Nisan 2009'da yayınlanan Türk Sineması Görsel Hafıza Projesi'nin altıncı DVD'sinde Duygu Sağıroğlu, Birsen Kaya ve Aydemir Akbaş ile yapılan söyleşiler bulunmaktadır.
Duygu Sağıroğlu
1932 - 
Yönetmen, Sanat Yönetmeni

Galatasaray Lisesi'nden sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde eğitim gördü. 1965'de ilk filmi Bitmeyen Yolu yönetti. Sinemanın Altın Çağının en önemli isimlerinden olan Sağıroğlu, 1976'ya kadar yönetmen, senarist ve sanat yönetmeni olarak alıştı, 20'e akın film yönetti.

Proje Ekibi: Başak Deniz Özdoğan, Orkan Bayram, Selçuk Deniz, Ezgi Çağlar, Seval Sönmez, Özlem Gürsoy, Deniz Nilüfer Erselcan
Kamera: Orkan Bayram, Onur Günay, Cem Köklükaya, Mustafa Emin Büyükcoşkun, Özcan Vardar
Kurgu: Orhan Emre Çağlayan, Seda Gökçe

2009, PAL, 44 dk.Birsen Kaya
1943 - 
Yönetmen

Artist dergisinde muhabirken, Halit Refiğ'in 1964 yılında çektiği Gurbet Kuşları'nda asistanlık yaparak sinemaya girdi. Çoğu Avantür 200'e yakın filmde asistanlık yaptıktan sonra, 1970 yılında yönetmenliğe başladı. Kadın bakış açısıyla vurdulu-kırdılı aksiyon filmleri çekti. Yönettiği filmlerden bazıları: İntikam Derler Adıma, Kanlı Kader ve Sana Allah Acısın.

Proje Ekibi: Alican Sekmeç, Ruken Öztürk
Kurgu: Kübra Oğuz

2009, PAL, 35 dk.Aydemir Akbaş
1936 - 
Oyuncu

1964'de Atıf Yılmaz'ın Keşanlı Ali Destanı filmiyle sinemaya başladı. Yılmaz Güney'le çalışmış, karakter rollerinde oynamış, sinemamızın önemli oyuncularından biri... Yeşilçam'ı saran seks filmlerinde de rol alan Aydemir Akbaş, dram ve komedi tarzından vazgeçmedi. Akbaş, sinema hayatını aktör, senarist ve yönetmen olarak başarıyla sürdürdü.

Proje Ekibi: Emrah Ünsal, Cenk Ünal Erzem
Kamera: Ahmet Yorul, Yusuf Yılmazsoy, Bora Korkmaz
Kurgu: Emrah Ünsal, Cenk Ünal Erzem

2009, PAL, 40 dk.