Türk Sineması Görsel Hafıza Projesi 5. DVD
2008 yılında yayınlanan Türk Sineması Görsel Hafıza Projesi'nin beşinci DVD'sinde Nijat Özön, Fikret Hakan ve Muzaffer Tema ile yapılan belgeseller bulunmaktadır.
NİJAT ÖZÖN
1927, İstanbul
Sinema tarihçisi, dilbilimci, çevirmen

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nin Türk Dili ve Edebiyatı ve Kütüphanecilik bölümlerini bitirdi. İlk yazısı Aralık 1950'de Yağmur ve Toprak dergisinde çıktı. Yurdumuzda sinemayı hemen her yönüyle ciddi olarak ele alıp sinemabilimin ülkemizde yerleşmesinde ilk emeği geçenlerdendir.

Proje Ekibi: Kübra Oğuz, Yamaç Okur, Ali Karadoğan
Kurgu: Kübra Oğuz

2008, PAL, 44 dk.FİKRET HAKAN
1934, Balıkesir
Oyuncu

1950'li yılında Ses Tiyatrosu'nda başladığı oyunculuk kariyerine sinemada devam etmiştir. 200'den fazla film ve dizide rol alan Fikret Hakan, 1970'li yıllarda senarist, yönetmen ve yapımcı olarak da çalışmıştır.

Proje Sorumlusu: Zümrüt Burul
Proje Ekibi: Zümrüt Burul, Aysun Kıran, Hande Ezgi Aydın, Eylül Çulfaz
Kamera: Mustafa Emin Büyükcoşkun, Elif Ergezen
Kurgu: Orhan Emre Çağlayan

2007, PAL, 45 dk.MUZAFFER TEMA
1919, İstanbul
Oyuncu

İstanbul Belediye Konservatuarı'ndan mezun olan sanatçı, Ankara Devlet Konservatuarı ve Cumhurbaşkanlığı Filarmoni Orkestrası'nda görev yaptı. 1949'da sinemada oyunculuğa başlayan Tema, sinemamızın çok önemli oyuncularındandır. 1959 yılından itibaren bir süreliğine Hollywood'da çalıştı. Tema Film'i kurarak yapımcılık da yaptı.

Proje Ekibi: Ercan Akkaya, Esra Kurmuş, Nihan Makaskesen
Kamera: Ercan Akkaya
Kurgu: Ercan Akkaya, Firdevs Gökıyan

2008, PAL, 37 dk.