Merkez Hakkında Ne Dediler?

Yılmaz Erdoğan

yilmaz erdogan

Umuyorum ki bu şahane kurumda bugün beni dinleyenler arasından yarın ülkeyi hatta dünyayı değiştirecek sinemacılar çıksın. Çıkacaktır. Siz sinema dini için böyle güzel bir ibadethane yaparsanız oraya gelen “mümin” çok olur.

Teşekkürler, sevgiler.

Yavuz Turgul

Yavuz Turgul

Sinemayı sevmek kadar bu sevgiyi paylaşmak da çok önemli! Sizi gönülden kutluyorum Sayın Mithat Alam. Ve yanınızdaki bir avuç sinema gönüllüsünü…

Yağmur Taylan

Yagmur Taylan

Her burada bulunuşumun ardından, “Bundan sonra nasıl bir film yapacağım?” diye bir düşünce takılıyor kafama. Neden bilmiyorum. Ama iyi bi’ şey. Bi’ de ruhum, zihnim daha daha bi’ aydınlık oluyor.

Aydınlık iyidir.

Vecdi Sayar

Vecdi Sayar

Ülkemizin sinema kültürüne çok ciddi katkılar sunan Mithat Alam Film Merkezi’ne uzun ömürler diliyorum. Türkiye’nin en dinamik ve üretken kültür odaklarından birine destek veren Boğaziçi Üniversitesi’nin katkısını çok önemsiyorum. Sinemamızın tarihinin yeniden yazılmasında Mithat Alam Film Merkezi’nin rolü çok büyük olacak, hiç kuşkum yok. Emek veren tüm gençlere hepimizin gönül borcu var.

Teşekkürler…

Ümit Ünal

ded0e6dc7547e621d0a5bda81bb4c778c4c5f01d

“Ülkemizde çoğunluk hayatının daha korkunç, daha sıkıcı, daha Türk TV dizisi gibi olmaya başladığı bugünlerde Mithat Alam Film Merkezi, biz sinemacılar için bir vaha. Gelince kendimi ‘evde’ hissettiğim bir yer. Sanırım adında “merkez” kelimesi olan yerler içinde gönül bağı kurabildiğim tek yer.”

Uğur Yücel

Uğur Yücel

“Heves, merak, tutku! Mithat Alam’da en çok bunu gördüm… Halden hale geçme yeridir sinema salonları. Başka biri olarak çıkar insan oradan. Bir süre, belki günlerce, hatta yıllarca gelir gider bir filmin duygusu gönlünüzden. Aynı lezzetlerin peşinden koşan hayalperest meraklıların buluşma yeridir orası. Bak şimdi! Sinema romantik laflar ettiriyor insana. Bir heveskâr koca dünya oluveriyor işte. Herkesin arındığı mabet başkadır. Karanlığı seven heyecanlıların yeri.”

Türkan Şoray

Türkan Şoray

“Mithat Alam Film Merkezi’nde yaşadığım mutluluğu kelimelerle anlatmam mümkün değil. Sinema sevdalısı gençlerle gerçekleştirdiğim iki saatlik doyumsuz sohbeti ise meslek yaşamımda unutamayacağım.”

Tuncel Kurtiz

tuncel-kurtiz

“Mithat Alam Film Merkezi yaptığı çalışmalarla, geçmişle bugün ve bugünle gelecek arasında, harikulade köprüler kurmuştur, bu köprülerden geçenler ve geçeceklere ne mutlu…”

Seyfi Teoman

seyfi-teoman

Sevgili Mithat Bey ve Merkez’e emeği geçen herkes,

Yıllar önce Mithat Bey’le, Merkez’de öğrencilerin film seyretmesi için kendi ellerimizle 87 ekran televizyonu taşıdığımız anlar dün gibi gözümün önünde. Şu geçen 10 yılda Merkez’in geldiği nokta inanılmaz derecede etkileyici ve bunlar sizler sayesinde oldu.

 

Sinema aşkına daha nice yıllara!

Rekin Teksoy

Rekin Teksoy

“Mithat Alam Film Merkezi’ni  bir çölde aniden  karşınıza çıkmış bir vahaya benzetirim hep. Genç insanların sinema sevgilerini, birikimlerini  yoğunlaştırmaya yönelik ve ülkemizde bir benzeri olmayan  etkinliklerini, yıllarca önce Türk Sinematek Derneği’nin düzenlediği etkinliklerin bir uzantısı sayarım.  Tek fark, Sinematek  genellikle  gençlik çağını geride bırakmış bir seyirciye sahipken,  Merkez’in seyircilerinin öğrenciler olması.  Merkez’i kuranların, bugünlere getirenlerin, yarınlara götürecek olanların ellerine sağlık “

Reha Erdem

Reha Erdem

Mithat Alam Film Merkezi  bana göre şu an Türkiye’nin en değerli ve en önemli sinema kurumu, ki yaklaşık 15 yıldır faaliyetteler. Bir sürü genç sinemacının yetişmesine büyük katkıları var, yine Türkiye’nin tek sinema dergisi Altyazı bünyelerinde çıkıyor, vs… Daha uzun uzun anlatılacak çok değerli, özgürlükçü, modern zihinlere cesaret veren bir sürü faaliyetleri var. 

Nuri Bilge

img-13

FAHRİ DOKTORA TÖRENİ KONUŞMASI’ndan alıntıdır.

“Boğaziçi’nden başka bir yerde kolay kolay çıkamayacağına inandığım Mithat Alam Film Merkezi’ne değinmek istiyorum. Ben sinemanın içinde olan bir insan olarak ne kadar olağanüstü bir yer olduğunu sizlere söylemem gerekir.
Türk Sineması’na gerçekten çok sağlam bir akıl, bir mantık, oturaklı bir yapı getirdi Mithat Alam Film Merkezi. O yüzden Mithat Alam ve öğrencilerinden oluşan ekibi ve diğerlerini kutlamak gerekir diye düşünüyorum.
Çıkardıkları Altyazı Dergisi bile Türkiye’nin en iyi sinema dergisidir bana göre…”

Murathan Mungan

Murathan Mungan

“Bu Merkezin ülkenin kültür yaşamında ve geleceğinde ışığı olacağına inancımla…”

Memduh Ün

Memduh Ün

“Sinemayı çok seviyorum. Mithat Alam da sinemayı çok seviyor. Yaptırdığı, sinemacılar için Kâbe gibi olan binadan dolayı Mithat Bey’i can-ı gönülden kutluyorum. “

Kazım Öz

Untitled-1

Film yapan biri için nadiren söyleşileri özgün ve verimli geçer. Buraya her uğrayışımda söyleşilerimin bana da katkıları oluyor. Kendimi gözden geçirdiğim bir platform gibi.

Bu güzel çalışmayı devam ettiren buranın değerli çalışanlarına teşekkür borcum var, ödeyeceğim uygun vakitte. Sevgilerle

Kadir İnanır

Kadir İnanır

“Bana ve mesleğime gösterdiğiniz sevgi ve saygıya, bu kadar içten ve yoğun emekle katkılarınızı büyük hayranlıkla kutluyorum. Siz varsanız her şey daha büyük anlam kazanıyor. Çok mutluyum. Bu çalışmalarınızın bir gün mutlaka büyük saygıyla karşılanacaktır.”

İzzet Günay

İzzet Günay

“B.Ü. Mithat Alam Film Merkezi sinemaya verdiği sınırsız hizmetle çok büyük bir işlevi yerine getiriyor. Özellikle Türk sinemasına emeği geçmiş insanları gelecek kuşaklara tanıtıyor olması çok kıymetli. Görsel Hafıza Projesi adı altında sinema insanlarının belleklerinde kalanları kayıt altına alıyor, arşivliyor, sinema meraklılarına sunuyor. Çok değerli bir hizmeti üstleniyor. Artık az sayıda hayatta olan eski sinemacılar için bunu büyük bir hızla yapmaya çalışıyor. Pek çoğu da tamamlanmış durumda. Bu işe öncülük eden sinemasever dostum Mithat Alam olmasaydı böyle bir Merkez belki de hiç olmayacaktı. Belki yıllar yıllar sonra birinin aklına gelecekti ama kayıt altına alınacak insanların hiçbiri hayatta olmayacaktı. Kendisi ve onunla birlikte çoğu gönüllü çalışanları bir kez daha yürekten kutluyorum. Yeni sinemacılar ne kadar şanslı! Merkez pırıl pırıl gençlerle dolup taşıyor,  yeni sinefiller yetişiyor, Altyazı Sinema Dergisi kapanmak üzereyken sahiplenip yaşamasını sağlayan yine Merkez.  Gerçekleştirilen söyleşiler ayrıca kitap halinde sunuluyor. Sinema adına az şey mi? Cengâver Mithat Alam dostuma sinema adına bir kez daha teşekkürler!”

Hüseyin Karabey

Huseyin Karabey

Bu kaçıncı gelişim bilmiyorum ama her gelişimde iyi ki gelmişim demek çok güzel bir duygu benim için. Her seferinde o amatör ruhun buradan kaçmış olmasından korkum rastladığım meraklı gözler sayesinde yok oluyor.

Emeği geçmiş, geçen ve geçecek olan herkese böyle bir film merkezi için çok teşekkür ediyorum.

Haluk Bilginer

Haluk Bilginer

Şükür kavuşturana diye başlayıp, bana gösterdiğiniz sıcak ilgiye ve bu şahane Merkez için emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimle.

Hale Soygazi

Hale Soygazi

“Sinemamıza olağanüstü katkılar sağlayan Merkez için Mithat Alam’a, kuruluşunda emeği geçenlere, çalışanlarına sevgiler. Hayranlık uyandırıcı çalışmalarıyla bizlere ayna tuttular. Hiç şüpheniz olmasın Lunaparktaki aynalar gibi hem çok eğlendirici hem de sarsıcı! Teşekkürler herkese.”

Genco Erkal

Genco Erkal

Bugün eski okulumda güzel bir gün yaşadım. Mutluyum. Eski “müzik evi” bugün bir sinema tapınağı olmuş. Genç bir izleyiciyle gençliğimi yeniden yaşadım. Ne güzel!

Filiz Akın

filiz akın

“Boğaziçi Üniversitesi her önünden geçtiğimde “şurada okumak vardı”, diye iç geçirdiğim bir eğitim alanı. Böyle bir okulda sinema olmaması büyük bir eksiklik olurdu. Mithat Alam’ın bağışı ve emeğiyle kurulan Mithat Alam Film Merkezi; Türk sineması başta olmak üzere bütün dünya sinemasını takip etmekle kalmıyor, büyük emeklerle oluşturduğu birikimini öğrencilere aktararak  onların gelişimlerine katkıda bulunuyor ve sinemanın geleceğine ışık tutuyor. Bu yüzden onları çok seviyor ve takdir ediyor, nice başarılı onyıllar diliyorum.”

Erden Kıral

Erden Kıral

“O çam ağaçlarının arasındaki yapı benim için meditatif, büyülü, koptuğum yer… Sinemaya ‘içerden’ bakıp söyleşmek ve filmleri izlemek için sık sık merkezi ziyaret edin.”

Durul Taylan

Durul Taylan

Nefes alabildiğim yerlerden çok yok bu ülkede. Bir şeyler kötü gittiğinde, sinemayla ilgili umutsuzluğa kapıldığımda, çok samimi söylüyorum, burası geliyor aklıma.

İyi ki varsınız.

Derviş Zaim

Derviş Zaim

“Sinema beğenisinin yükselmesi ve yaygınlaşması açısından Mithat Alam Film Merkezi’ni bir oksijen çadırına benzetiyorum. Ortalıktaki hava kirliliğinin katlanılabilir düzeye çekilmesi sürecinde merkezin katkılarının sürekli olmasını diliyorum.”

Cem Özer

Cem Özer

“MAFM sinemayı sevdiğini iddia edip hizmet verdiğini söyleyen bir dolu vitrin malzemesinin tam tersi, geride, vakur,  sevgi yüklü duruşuyla her sinema sevenin ve hizmet aşkıyla yananın ille de yönetmen, senarist, oyuncu olması gerekmediğinin abidesidir. Kanalizasyon, su, elektrik gibi görünmeyen alt yapı olmadan kente ne kadar bina dikerseniz dikin oraya kent denemez. MAFM sinemanın altyapılarından en önemlisini oluşturmaktadır. Emeği geçen herkese ve Mithat Alam Beyefendiye kendim ve sektör adına nice teşekkürlerimi sunarım.”

Burçak Evren

burcak evren

Benim yaşımda olanlar mucizelere pek inanmazlar. Hatta görüp yaşama olanağı bulsalar bile. Demek ki yaşamın her karesine bir mucize düşebiliyormuş. Ne mutlu onları gerçekleştirenlere. Şimdi sinemayı daha çok seviyorum.

Ali Özgentürk

Ali Özgentürk

Sinemanın kalbin bir davranışı ve bir insan sırrı olduğunu hatırladım yeniden bugün, bu küçük sinema Kâbesinde.

Adalet Ağaoğlu

adalet-agaoglu

“Mithat Alam Film Merkezi kurucusunun büyük katkılarıyla tam 10 yıldır sürekli gelişerek hem yerli, hem yabancı, hem dün hem de bugünün değerli sinema verimlilerini bütün “Sinema Sanatı Düşkünleri”nin bellek ve bilincine taşımasını başta çok sayın, değerli Mithat Alam, bütün çalışanlarını kutluyorum. Dostlukla.”